Kategorie
Uncategorized

Damski garnitur do pracy

Niektórzy sądzą, że moda przez wieki była przywilejem kobiet. Ich ubiory uchodziły wyraz pozycji społecznej. Z drugiej strony przez wieki kobiecym ubiorem rządził szereg reguł, których przestrzegania strzegły normy społeczne i zwyczaje. Ważną rolę odegrały zmiany, które umożliwiły kobietom noszenie spodni oraz garniturów. Wiek XX to okres industrializacji przemysłu. Warunki wojenne wymogły maksymalne uproszczenie ubioru oraz zwiększenie jego funkcjonalności. W sferze mody to przede wszystkim wyzwolenie z gorsetów. Moda, wcześniej nie mająca zbyt wiele wspólnego z realnym życiem, stała się nagle jego odbiciem. Kobiety odważnie sięgnęły do męskiej garderoby. Powstawały pierwsze uniformy zestawiane ze skromnymi koszulami. Te z kolei miały być przede wszystkim funkcjonalne. Kroje miały być krótsze oraz pasować każdej sylwetce. Z uwagi na trudną sytuację gospodarczą w tym celu dostosowywano ubiory męskie do kobiecych figur. Po okresie przemian lata 30 XX w. zaskoczyły odrodzeniem geometrycznych kształtów i wąskich talii. Moda miała być funkcjonalna i minimalistyczna.
Panie zaczęły odważniej sięgać po spodnie, które promowane były na głównych stronach czołowych pism modowych. Nosiły je nie tylko buntowniczki i feministki. Momentem bezprecedensowym była premiera słynnego „Le smoking”, czyli kultowego duetu, który diametralnie zmienił oblicze modowej historii. Kobiety zaczęły chętnie korzystać z przywileju jeszcze  do niedawna zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Ówczesne damskie garnitury nie były po prostu męskim strojem przełożonym na kobiecą sylwetkę. Cenione za wygodę, były chętnie zakładane na co dzień, choć wciąż narażały na krytykę opinii publicznej. Damski kostium z szerokimi spodniami oraz białą koszulą pozostawał eleganckim i uniwersalnym wyborem na wiele okazji. Panie ceniły go za wygodę oraz funkcjonalność. Współcześnie, z jego dobrodziejstwa chętnie korzystają nie tylko gwiazdy, ale także wszystkie eleganckie kobiety. Panie o silnych osobowościach kochają czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  panie stawiające na minimalizm kochają eleganckie białe komplety letnie. Formalną klasyką są zestawy w spokojnej kolorystyce czerni oraz granatu.
Przeglądając bieżące trendy warto zwrócić uwagę na propozycje polskich marek modowych. Przykładem wyjątkowego oddania klasycznemu pojęciu elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy klasyczne i ponadczasowe modele garniturów biznesowych i wizytowych dla kobiet. Wyróżnia je zwłaszcza subtelne podkreślenie atutów kobiecej sylwetki. Marka staje się świadomym spadkobiercą oraz kontynuatorem dziedzictwa mody damskiej.